زعفران به عنوان گران قیمت ترین ادویه در جهان شناخته می شود. یکی از دلایل گران قیمت بودن زعفران، نحوه برداشت آن می باشد. در واقع برداشت آن نیاز به نیروی کار ماهر و همچنین زحمت زیادی دارد و همین موضوع تولید آن را پر هزینه کرده است.

این گیاه گران قیمت دارای خواص فوق العاده ای از جمله تقویت روحیه و حافظه می باشد و علاوه بر مصارف آشپزی، دارای مصارف دارویی نیز می باشد. یکی از مواردی که باعث شده تا لقب طلای زرد به گیاه زعفران داده شود کمیاب بودن و بی نظیر بودن این گیاه است، به گونه ای که عطر و طعم و همچنین خواص بی نظیر آن را در هیچ ادویه دیگری نمی توان پیدا کرد.

یکی از مهم ترین عواملی که قیمت بالای زعفران را در پی داشته و در بالا نیز به آن اشاره شد، نحوه ی کشت و تولید آن است که روی قیمت گذاری آن تاثیر گذار می باشد، برداشت این محصول دارای زحمت زیادی می باشد و نیازمند بسیج کردن نیروهای کار ماهر می باشد، چرا که فرآیند جداسازی رشته های زعفران یک فرآیند سخت و دشوار و همراه با ظرافت بوده و دست یابی به مقدار اندکی از این گیاه با ارزش، نیازمند صرف زمانی طولانی می باشد.

خواص دارویی این گیاه، یکی دیگر از مواردی می باشد که آن را از سایر ادویه ها و گیاهان متمایز نموده است و روی قیمت آن تاثیر گذار می باشد. زعفران دارای خواص دارویی ضد سرطان و ضد انواع عفونت ها بوده و مصرف آن موجب تقویت روحیه و همچنین قوای جنسی می شود. سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و مصارف دارویی گوناگونی در صنعت داروسازی دارا می باشد. بنابراین جای هیچ گونه سوالی باقی نمی ماند که چرا زعفران گران قیمت ترین گیاه جهان محسوب می شود.

انواع زعفران

مسلماً انواع مختلفی از زعفران از جهت شیوه ی ارائه در بازار وجود دارد که قیمت های متفاوتی دارند. شما بایستی توجه داشته باشید که برای روغن زعفران و پودر زعفران، فروشندگان باید به ترتیب کلمات “روغن” و “پودر” را ذکر نمایند. بنابراین در هنگام خرید به این موضوع توجه کنید. هرچند که خرید روغن و پودر زعفران به خریداران توصیه نمی شود چرا که تشخیص روغن زعفران خالص یا پودر زعفران اصیل از انواع جعلی آن ها بسیار سخت می باشد و نیاز به تجربه ی زیادی در این زمینه دارد.

انواع مختلفی از زعفران در بازار ایران موجود می باشد که هر کدام به طور مجزا دارای قیمت گذاری های متفاوتی می باشند. این قیمت گذاری ها به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به طور کلی رشته های زعفران به بخش های مختلفی تقسیم می شوند که از لحاظ خواص و میزان عطر و طعم با یکدیگر متفاوت می باشند. این بخش ها دارای میزان مرغوبیت گوناگونی نسبت به یکدیگر بوده و قیمت آن ها نیز در بازار فروش زعفران با یکدیگر متفاوت است.

قیمت روز زعفران

تقسیم بندی رشته زعفران

رشته های زعفران از لحاظ کیفیت به این بخش ها تقسیم می شوند: زعفران سرگل، زعفران نگین، زعفران پوشال، بخش خامه ی زعفران که به آن زعفران کنج نیز گفته می شود و عنوان زعفران دسته که به کل این قسمت ها داده می شود.

زعفران نگین

به مرغوب ترین بخش زعفران بخش نگین اطلاق می شود که به عنوان درجه یک ترین زعفران در بازار زعفران شناخته شده، زعفران نگین دارای قیمتی بالاتر از سایر انواع زعفران ها می باشد و در بازار نیز با بالاترین قیمت به فروش می رسد.

زعفران سرگل

بخش سر گل که بخش قرمز رنگ زعفران می باشد نیز دارای مرغوبیت و کیفیت بالایی بوده و میزان عطر و رنگ دهی آن قابل توجه می باشد، زعفران سر گل که به آن زعفران ممتاز نیز گفته می شود نیز همانند زعفران نگین شامل بخش زرد رنگ زعفران نمی شود. زعفران سر گل در بازار دارای قیمتی کمتر از نوع زعفران نگین بوده اما با این وجود با قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر زعفران به فروش می رسد.

زعفران پوشال

بخش پوشال زعفران، اگرچه قسمت قرمز رنگ زعفران را در بر دارد با این وجود حدود چند میلی متر از بخش زرد رنگ زعفران یا همان خامه ی زرد رنگ نیز در زعفران پوشال به چشم میخورد. زعفران پوشال دارای قیمتی کمتر از زعفران نگین و سر گل بوده و زعفران های درجه ی یک، دو و سه را در بازار شامل می شود.

قیمت روز زعفران

زعفران دسته

و اما دسته ی زعفران که به یک رشته ی کامل و یکنواخت زعفران گفته می شود نیز جزو انواع زعفران هایی می باشد که در بازار به فروش می رسد و فروش بیشتری نسبت به سایر انواع زعفران دارد. زعفران دسته دارای قیمتی کمتر از زعفران های سرگل و پوشال بوده و در دسته ی زعفران های درجه چهار قرار می گیرد. با این وجود رنگ دهی قابل توجهی دارد و عطر آن بسیار دلپذیر است.

زعفران کنج

همانطور که در بالا اشاره کردیم قسمت دیگری در رشته های زعفران وجود دارد که به این قسمت کنج زعفران گفته می شود. این بخش که خامه ی زرد رنگ و سفید زعفران را در بر دارد، جزو ارزان ترین انواع زعفران ها در بازار محسوب می شود و با قیمتی کمتر از سایر زعفران ها به فروش می رسد. چرا که خواص مفید و موثر زعفران به وفور در بخش های قرمز رنگ آن وجود دارد و این بخش تنها شامل بخش زرد رنگ و سفید این رشته ها می باشد. با این وجود این نوع از زعفران دارای عطر نسبتا قابل قبولی بوده و مشتریان خود را در بازار زعفران دارا می باشد.

عوامل موثر بر قیمت روز زعفران

یکی دیگر از مواردی که علاوه بر نوع زعفران روی قیمت گذاری آن تاثیر ویژه ای دارد، حجم و میزان زعفرانی است که در انواع بسته بندی ها موجود می باشد. انواع رایج این بسته بندی های، بسته بندی پاکتی می باشد، چرا که شما قیمت کمتری را بابت ابن موضوع پرداخت می نمائید و در واقع هزینه ای که متقبل می شوید بابت کیفیت خود زعفران می باشد. زعفران های سر گل به طور عمده در وزن های متفاوت، از نیم گرمی و یک گرمی و همچنین وزن های نیم مثقالی و یک مثقالی گرفته تا بسته بندی های شش گرمی، ده گرمی، پنجاه گرمی و بالاتر در بازار زعفران به فروش می رسند.

صحبت از بسته بندی شد، لازم به ذکر است که نوع بسته بندی زعفران ها نیز روی قیمت آن ها تاثیر گذار می باشد، به طور کلی بسته بندی های خاصی برای زعفران های صادراتی در نظر گرفته می شود که روی قیمت فروش آن تاثیر گذار است. هر چه این ظروف مقاوم تر، نفوذ ناپذیر تر و با کیفیت تر باشد، بالطبع قیمت نهایی فروش زعفران نیز به همان نسبت افزایش پیدا خواهد کرد. برخی از این بسته بندی ها به صورت ظروف خاتم تعبیه شده اند و همانگونه که مطلع می باشید، خاتم جزو با ارزش ترین و گران ترین صنایع دستی ایران محسوب می شود، بنابراین برای افرادی که قصد دارند زعفران را به عنوان سوغات در یک بسته بندی شیک، ظریف و ارزشمند هدیه دهند، ظروف خاتم انتخاب مناسبی می باشد، هرچند که بایستی هزینه ی بالاتری را پرداخت نمایند.

قیمت روز زعفران

قیمت روز زعفران صادراتی 

ایران به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان زعفران در جهان شناخته می شود و این محصول را به تعداد زیادی از کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می نماید. نرخ ارز، مهم ترین عامل تاثیرگذار روی قیمت روز زعفران صادراتی می باشد. به طور کلی قیمت زعفران صادراتی از هر نوع بالاتر از قیمت زعفران های ممتاز، درجه یک و سایر انواع دیگر زعفران می باشد. زعفرانی که به طور عمده جهت صادرات مورد توجه قرار می گیرد، زعفران نگین می باشد که گران ترین نوع زعفران بوده و به جهت داشتن بیشترین میزان قدرت رنگ دهی و بالاترین میزان عطر و طعم به عنوان خالص ترین نوع زعفران شناخته می شود.

یکی از دلایل گرانبها بودن این زعفران، پرهزینه بودن فرآیند تولید و میزان انرژی، مهارت و زمان زیادی است که جهت جداسازی بخش نگین زعفران توسط نیروهای کار صرف می شود. همچنین به دلیل ظاهر زیبا و قرمز رنگی که به صورت یکدست دارا می باشد، جذابیت بصری و پتانسیل فوق العاده ای جهت فروش در بازارهای خارجی دارد. به طور جهانی قیمت زعفران بر حسب پوند ارائه می شود. می توان گفت که یک پوند از ادویه ی زعفران که معادل 450 گرم می باشد، با قیمتی حدود 500 الی 5000 دلار آمریکا در بازار جهانی به عرضه می رسد.

قیمت روز زعفران در تهران

یکی از مواردی که روی قیمت گذاری زعفران تاثیر ویژه ای دارد، نوسانات موجود در بازار ارز و دلار می باشد. همچنین استان خراسان که به عنوان قطب عرضه ی زعفران در ایران شناخته می شود، نرخ زعفران را در دست دارد و با نوساناتی که در این بازار رخ می دهد قیمت عرضه ی زعفران نیز تغییر پیدا میکند. نرخ خرید زعفران در تهران، تفاوت چشمگیری با بازارهای مرکزی این محصول همچون بازار مشهد، تربت حیدریه و سایر شهرهای استان خراسان ندارد. اگرچه تولید کنندگان زعفران در خراسان فعالیت های گسترده ای دارند اما در بازار تهران نیز مشغول به فعالیت می باشند چرا که بازار تهران دارای پتانسیل فروش بالایی برای این تولیدکنندگان می باشد.

نمایندگی ها و دفاتر فروشی که در تهران حضور دارند قیمت های متنوعی را در حیطه ی فروش زعفران به خریداران محترم ارائه می دهند. شما در پلتفرم زعفرانیه می توانید به راحتی از قیمت روز زعفران در بازارهای مرکزی این محصول مطلع شوید. قیمت های ارائه شده به صورت روزانه بوده و انواع مختلف زعفران را در بر میگیرد. همانطور که مستحضر می باشید تولید کنندگان مختلفی در عرصه ی تولید زعفران وجود دارند، ما بهترین تولیدکنندگان را پوشش می دهیم و به شما از بابت اصل بودن و درجه یک بودن محصولات اطمینان خاطر کافی را می دهیم.

قیمت روز زعفران سرگل

قیمت روز زعفران سرگل یکی از مواردی می باشد که اغلب در مورد آن سوال می شود. همانطور که در بالا اشاره نمودیم، زعفران سرگل بعد از زعفران نگین در بالاترین رتبه از لحاظ قیمت و کیفیت قرار دارد. به طور کلی مهم ترین عاملی که روی قیمت کلی زعفران ها تاثیر گذار می باشد، کیفیت آن هاست. در خرید زعفران سرگل یکی از مهم ترین عوامل این می باشد که شما زعفران را به صورت گرمی و مثقالی خریداری می نمایید یا به صورت عمده. مشتری های کوچک معمولا زعفران را برای مصارف خانگی و آشپزی استفاده می نمایند و مشتری های بزرگ به احتمال زیاد در دسته ی فروشندگان هستند. خرید زعفران به صورت عمده و یا همان کیلویی شامل قیمت کمتری نسبت به زعفران های بسته بندی می شود و برای خریداران مقرون به صرفه تر می باشد.

قیمت روز زعفران

قیمت روز زعفران امروز

آخرین قیمت روز زعفران

آخرین قیمت زعفران امروز

قیمت زعفران بروز

قیمت به روز زعفران 

قیمت امروز زعفران چند است

قیمت زعفران امروز چنده 

یکی از مواردی که قیمت روز زعفران را تحت تاثیر قرار می دهد، فصلی از سال است که زعفران عرضه می شود و به فروش می رسد. به عنوان مثال در فصل برداشت زعفران که غالبا آبان ماه می باشد، ازآنجا که میزان عرضه ی این محصول به بازار زیاد می شود و به میزان بیشتری در دسترس همگان قرار می گیرد، قیمت آن نیز کاهش پیدا می کند. و به صورت بالعکس در ماه های دیگر سال که میزان ارائه ی این محصول به بازار کاهش پیدا می کند، قیمت روز آن نیز به همان تناسب افزایش پیدا میکند.

به طور کلی قیمت روز زعفران در شهر تربت حیدریه برای افرادی که در این بازار فعالیت دارند پارامتر بسیار مهمی محسوب می شود، با این وجود این نرخ به صورت روزانه تغییر پیدا می کند و نرخ ثابتی نمی باشد، و همانطور که اشاره کردیم با توجه به عوامل گوناگون متغیر است. شما می توانید جهت مطلع شدن از نرخ دقیق زعفران در بازار از طریق پلتفرم زعفرانیه درمورد این موضوع اطلاعات بیشتری را کسب نمائید. همچنین بد نیست بدانید که صادرات زعفران و حجم این صادرات روی قیمت روز این محصول تاثیر به سزایی دارد.

بنابراین قیمت روز زعفران در هر روز نسبت به روزهای دیگر، نرخی متفاوت می باشد. شما به راحتی می توانید به قیمت روز زعفران در پلتفرم زعفرانیه دست پیدا کنید، قیمت های روز را پیگیری نموده و بهترین بازه ی زمانی مناسب را جهت خرید زعفران انتخاب نمائید.