زعفران چیست؟

زعفران به دلیل اهمیتی که در اقتصاد كشاورزی ایران دارا می باشد، به عنوان با ارزش ترین محصول غذایی-دارویی شناخته می شود. رشته های خشک شده ی گیاهی به نام Crocus sativus پس از طی فرآیندهای لازم، جهت تولید زعفران این ادویه ی گرانبها و معروف مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر مصارف آشپزی و خوراکی، زعفران کاربردهای ویژه ی دیگری را در صنایع آرایشی، عطر و ادکلن و صنایع تولید رنگ پارچه دارا می باشد. فروش زعفران در رشت و سایر شهرها و کشور ها امروزه از استقبال بسیاری برخوردار است.

اخیراً، گزارش هایی درباره ی مصرف دارویی این گیاه نیز منتشر شده که اهمیت آن را در جهان دو چندان نموده است. تولید سالانه ی زعفران جهان در حدود 300 تن در سال تخمین زده می شود که میزان 76 درصد از این تولید به کشور عزیزمان ایران تعلق دارد. زعفران که با عنوان طلای سرخ نیز از آن یاد می شود به عنوان گران ترین محصول زراعی در دنیا شناخته می شود و از همین رو تلاش های زیادی جهت تولید مصنوعی و تقلبی این محصول صورت می پذیرد. بنابراین مشخصه های کیفی زعفران در بازار تجارت جهانی بایستی تابع معیارها و استانداردهای بین المللی ایزو و سازمان غذا و دارو یا همان FDA باشد.

گل های زعفران به رنگ بنفش کمرنگ بوده و رشته های زعفران داخل آن دارای رنگ قرمز می باشند. در حدود 36،000 گل زعفران نیاز است تا میزان 450 گرم از این رشته های قرمز رنگ حاصل شود.

فروش زعفران در رشت

معیارهای فروش زعفران در رشت

به طور کلی تشخیص زعفران های مرغوب و اصیل یکی از چالش هایی می باشد که خریداران همواره با آن دست و پنجه نرم می کنند، چرا که بهای زیادی برای این محصول می پردازند و خواهان کیفیت بالایی در مورد آن می باشند. داشتن آگاهی و اطلاعات کافی نسبت به معیارهای فروش زعفران موجب می شود تا انتخاب آگاهانه تری داشته باشید.

انواع زعفران در بازار رشت

زعفرانی که در بازار رشت به فروش می رسد، انواع گوناگونی را در بر دارد، زعفران نگین، زعفران سرگل، زعفران پوشال، زعفران دسته و زعفران کنج. هر کدام از انواع این زعفران ها دارای ویژگی های متفاوتی از لحاظ ظاهر، قیمت، عطر و طعم و کیفیت دارا می باشند، اما برخی از معیارها در خرید انواع زعفران یکسان می باشد که در هنگام خرید باید آن ها را مد نظر قرار دهید.

نکات خرید زعفران

در هنگام خرید زعفران بایستی سراغ برندهای معتبر زعفران بروید، زعفران های تربت حیدریه، قائن و گناباد دارای بالاترین سطح کیفیت می باشند و شما در بازار رشت به این زعفران ها دسترسی خواهید داشت. توصیه ای که ما برای شما داریم این است که اگر با معیارهای زعفران اصیل آشنایی ندارید حتی الامکان از خرید پودر زعفران خودداری نموده و آن را به صورت رشته های زعفران بسته بندی شده خریداری نمائید.

رشته های زعفران که نام علمی آن استیگما می باشد بایستی همگی به رنگ قرمز یکنواخت باشند، بایستی ترد و شکننده بوده و عطر قوی و تازه ی زعفران را به همراه داشته باشند. همچنین بالایی ترین قسمت این رشته ها به صورت شیپوری بوده و هرچه این خصیصه در رشته های زعفران به میزان بیشتری به چشم بخورد، آن زعفران از سطح کیفیت بالاتری برخوردارد می باشد. همچنین اگر شما یک رشته ی زعفران را در بین انگشتان خود قرار دهید، بایستی در بین انگشتان شما خرد شود، اگر این اتفاق رخ نداد به احتمال زیاد آن زعفران دارای تازگی نبوده و نم کشیده، بنابراین از خرید آن خودداری نمایید. توجه داشته باشید که زعفران اصیل و مرغوب هیچ گونه طعم ترشی یا شیرینی ندارد و اگر در هنگام چشیدن آن این طعم ها را حس کردید، بدانید که آن زعفران خالص نمی باشد.

فروشگاه زعفران در رشت

یکی از اشتباهات رایجی که خریداران زعفران مرتکب آن می شوند، تهیه ی این محصول ارزشمند از فروشندگان کنار خیابان است. توصیه می شود که هرگز این کار را انجام ندهید. چرا که این فروشندگان هیچ گونه ضمانتی بابت کیفیت و اصیل بودن این محصول به شما نمی دهند و در بسیاری از مواقع نیز زعفرانی که از این فروشندگان خریداری می نمایید زعفران اصیل و مرغوبی نمی باشد. همچنین موارد بهداشتی در مورد این محصول در بین فروشندگان نامعتبر، به وفور به چشم می خورد.

بنابراین اگر می خواهید انتخاب درست و ضمانت شده ای داشته باشید حتما به فروشگاه های معتبر فروش زعفران مراجعه نمایید. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های زعفران در رشت، بهترین انتخاب را در بین زعفران های درجه یک داشته باشید و بابت هزینه ای که پرداخت می نمایید خاطری آسوده داشته باشید، چرا که این فروشگاه ها بهترین کیفیت را در اختیار شما قرار می دهند.

مرکز فروش زعفران در رشت

چنانچه در رشت به دنبال مرکز فروش زعفران می گردید، بایستی توجه داشته باشید که آن مرکز معتبر باشد و از بابت کیفیت زعفرانی که به شما ارائه می دهد ضمانت داشته باشد. چرا که ارزش زعفران کمتر از طلا نبوده و این حق مشتریان است که در این مورد آسودگی خاطر داشته باشند. مراکز متعددی در حیطه ی فروش زعفران در رشت به کسب و کار مشغول می باشند که انواع برندهای زعفران را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

این زعفران ها دارای انواع و کیفیت های گوناگون بوده، بنابراین در قیمت با یکدیگر متفاوت می باشند و شما می توانید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید بهترین نوع زعفران موجود در این مراکز را خریداری نمائید. برندهای معتبر توسط این مراکز پوشش داده می شود که اگر بخواهیم به تعدادی از آن ها اشاره نمائیم، می توان برندهای زعفران قائنات، زعفران بهرامن، زعفران شاهسوند و سایر برندهای تایید شده و معتبر را نام برد که در واقع توزیع کنندگان زعفران می باشند که زعفران را از تولیدکنندگان آن تهیه نموده و در انواع مختلف فرآوری می نمایند.

شما می توانید در مراکز فروش زعفران در رشت، این محصول را به صورت فله ای و یا بسته بندی شده تهیه نمایید. همچنین عمده فروشان زعفران نیز در بازار فروش زعفران در رشت حضور دارند و چنانچه شما تمایل به خرید عمده ی آن داشته باشید به راحتی و بدون هیچ گونه دردسر می توانید این کار را انجام دهید. یکی از معروف ترین مراکز فروش زعفران در رشت، بازار بزرگ رشت می باشد.

فروش زعفران در رشت

قیمت فروش زعفران در رشت

قیمت زعفران یکی از پارامترهایی می باشد که نه تنها در مرکز تولید، فروش و توزیع زعفران در خراسان، بلکه در رشت نیز متغیر بوده و تابع عوامل گوناگونی می باشد. این قیمت در هر روز متفاوت از سایر روزها می باشد و نرخ ثابتی ندارد اما به طور کلی می توان گفت که زعفران در رشت غالباً با قیمت بالاتری نسبت به خراسان به فروش می رسد و با توجه به نوساناتی که در بازار خراسان رخ می دهد، این نرخ در رشت نیز دستخوش تغییرات می شود.

عوامل موثر بر قیمت زعفران

انواع مختلف زعفران ها دارای قیمت های متفاوتی می باشند بنابراین یک عامل مهم در قیمت گذاری زعفران درجه ی آن است. زعفران نگین که مرغوب ترین و درجه یک ترین نوع زعفران می باشد چرا که تنها بخش قرمز رنگ و اصیل زعفران را در بر دارد و به همین دلیل دارای قیمتی بالاتر از سایر انواع زعفران ها می باشد.

زعفران نگین اصولا جهت صادرات زعفران، مورد توجه صادر کنندگان قرار می گیرد و در فروش عادی خریداران و مشتریان کوچک به میزان کمتری در بازار زعفران به فروش می رسد. در وهله ی بعد زعفران های سرگل و دسته قرار دارند که بیشتری مشتری را در بازار فروش زعفران به خود اختصاص می دهند.

قیمت زعفران های سرگل و دسته در بازار رشت به ترتیب کمتر از زعفران نگین می باشد. زعفران پوشال از لحاظ قیمتی، در جایگاه بعدی قرار دارد چرا که بخش زرد رنگ زعفران را به همراه اندکی از بخش قرمز رنگ در بر داشته و رنگ دهی و میزان خلوص آن کمتر از سایر انواع قبلی می باشد.

با این وجود طرفداران خودش را در بازار فروش زعفران در رشت دارا می باشد. ارزان ترین نوع زعفران که زعفران کنج نامیده می شود، تنها بخش سفید رنگ زعفران را در بر داشته و از لحاظ قیمتی در پایین ترین سطح قیمت قرار دارد.

کیفیت زعفران و قیمت آن

از جمله مهم ترین پارامترهایی که روی قیمت زعفران تاثیرگذار می باشد، کیفیت زعفران است، به این صورت که هر چه رشته های زعفران سالم تر و درشت تر باشد، بالطبع قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. همچنین عطر و طعمی که هر زعفران دارد نسبت به زعفران های دیگر از لحاظ کیفیت در سطح متفاوتی قرار دارد. به طور کل هرچه میزان رنگ دهی و عطر و طعم یک زعفران بیشتر باشد قیمت آن نیز به همان تناسب افزایش پیدا خواهد کرد. مواردی همچون نحوه ی بسته بندی، فصل ارائه و عرضه ی زعفران، نوسانات قیمت ارز و همچنین تامین کننده ای که زعفران را از آن تهیه می کنید از جمله دیگر مواردی می باشد که روی قیمت زعفران در بازار رشت تاثیرگذار می باشد.

خرید و فروش زعفران در رشت

همانطور که می دانید بزرگترین تولید کننده ی انواع زعفران در ایران استان خراسان می باشد. تربت حیدریه، گناباد و قائن جزو مراکزی می باشند که به عنوان قطب تولید زعفران در استان خراسان شناخته شده و بازار مشهد به عنوان یکی از بازارهای قدرتمند در فروش زعفران می باشد.

یکی از مشکلاتی که اغلب خریداران با آن مواجه می شوند این موضوع می باشد که آن ها تمایل دارند تا زعفران مرغوب و درجه یک را از تولیدکنندگان تهیه نمایند تا از بابت کیفیت آن اطمینان حاصل نمایند اما امکان حضور در مراکز توزیع و فروش اصلی را دارا نمی باشند. به همین جهت، توزیع کنندگان و فروشندگان معتبر در رشت اقدام به خرید و فروش زعفران نموده اند تا این مشکل را برای خریداران محترم رفع نمایند. تامین کنندگان معتبر زعفران در رشت زعفران را با قیمتی منصفانه به خریداران عرضه می نمایند. بنابراین خریداران می توانند بدون صرف زمان و هزینه های اضافی به کیفیت مطلوبی که مد نظر دارند در رشت دست پیدا کنند.

نمایندگی فروش زعفران در رشت

برای اینکه خرید مطمئنی داشته باشید، توصیه ی ما همواره به شما این می باشد که زعفران را از نمایندگی های معتبر فروش آن تهیه نمایید چرا که مراکز فروش غیر معتبر در این روزها به میزان زیادی یافت می شوند و افراد زیادی را می بینیم که با اعتماد به این افراد سودجو و دریافت کالای تقلبی سرمایه ی خود را از دست داده اند، چرا که زعفران جزو پر ارزش ترین و گران قیمت ترین کالاهای خوراکی محسوب می شود. زعفرانی که نمایندگی های معتبر فروش زعفران در رشت به شما تحویل می دهند از لحاظ کیفیت ضمانت شده بوده و به شما از این بابت اطمینان خاطر خواهند داد. شما می توانید از این نمایندگی های فروش، زعفران را هم به صورت فله و هم به صورت بسته بندی خریداری نمائید.

همچنین اگر تمایل به هدیه دادن زعفران داشته باشید می توانید از انواع بسته بندی های مختلف، گزینه ی دلخواه تان را انتخاب کنید. نمایندگی های فروش زعفران در رشت، این محصول را از تولیدکنندگان خراسانی خریداری می نمایند و عیناً همان کیفیت را به شما تحویل خواهند داد.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد زعفران به عنوان گرانبهاترین ادویه ی جهان شناخته می شود که حدود 90 درصد این گیاه ارزشمند در کشور عزیزمان ایران کشت می شود. زعفران یکی از سود آور ترین کالاهای زراعی در ایران محسوب می شود که صادرات آن به طور سالانه به اقصی نقاط دنیا صورت می پذیرد. فرآیند آماده سازی زعفران و پاکسازی آن یک فرآیند پر زحمت و دشوار می باشد که به نیروی کار ماهر نیاز دارد. به همین جهت هزینه ی تولید بالایی را دارا بوده و همچون جواهری ارزشمند از آن یاد می شود.

زعفران نگین گران قیمت ترین نوع از انواع زعفران بوده که به میزان قابل توجهی در حوزه ی صادرات به کار می رود. همچنین خرید زعفران اصیل در رشت که تا پیش از این یکی از دغدغه های مشتریان بود به لطف مراکز فروش معتبر ونمایندگی های آن به طور کامل رفع شده. خریداران می توانند با مراجعه به مراکز معتبر فروش زعفران، این محصول را تهیه نموده و از بابت کیفیت آن خیالی آسوده داشته باشند. همچنین مشتریانی که قصد خرید عمده ی این محصول را دارند، می توانند سفارش خود را از نمایندگی های معتبر بخواهند.