مقالات

با خواص زعفران بیشتر آشنا شوید

saffron pack

عناوین مختلفی برای این محصول تا به امروز گفته شده است. ازجمله طلای سرخ ،ادویه طلایی،که اندکی توجه به این نامگذاری ها اهمیت این گیاه کمیاب را نشان می دهد.پیشینه 3 هزار ساله یاین ادویه در کتب طب سنتی و آزمایشات متعدد بیانگر کاربرد فراوان این گیاه در بخشهای داروسازی، آشپزی،صنعت چاپ و سلامت می باشد.

جایگزین مناسبی برای اکثر داروهای شیمیایی و مضر موجود در بازار که حجم وسیعی از آنها در جهان روزانه مصرف می شود. دراین مقاله سعی ما برآن است که به طور جام و کامل به خصوصیات و گاها مضرات این گیاه شفابخش بپردازیم.

خواص درمانی زعفران

saffron effect on heart

تاثیرات زعفران بر قلب و شریان ها

در تحقیقات و مقالات مختلف در سطح دنیا ثابت شده است که مصرف مقدار مناسب زعفران در طول عمر می تواند به کنترل میزان کلسترول خون کمک کند. مقدار مناسب این دارو موجب بهبود شریان های خون در بدن می شود،که احتمال بروز سکته های قلبی و تعداد زیادی از بیماری های قلبی شایع را کاهش می دهد.خاصیت آنتی اکسیدانی این گیاه را تبدیل به یک ترکیب مقاوم در برابر انواع تومورها و سرطان ها کرده است .مصرف زعفران برای جلوگیری و درمان بیماری های قلبی در بسیاری از متون علمی توصیه شده است.

saffron effect on liver

زعفران درمانی برای هپاتیت، کبد چرب و سرطان کبد

اگر بخواهیم به مهمترین و شایع ترین بیماری های کبدی نگاهی بیاندازیم، قطعا در اکثر لیست ها نام بیماری هایی نظیر سرطان کبد ، هپاتیت (التهاب کبد) و کبد چرب را خواهیم دید. که مشکلات فراوانی را برای بیمار ایجاد می کنند.از طرفی زعفران با ساختارهایی نظیر کروسین ،سافرانال و پیکروکروسین خواص ضد التهاب، ضد سرطان و آنتی اکسیدان دارد.که در مواجه با سه بیماری بیان شده تاثیرات مثبتی خواهد داشت.

ترکیبات اصلی زعفران
READ
saffron effect on brain

تاثیرات مثبت زعفران بر بخش های مختلف مغز

از جمله تاثیرات مثبت زعفران بر بخش های مختلف مغز می توان به نقش حفاظتی این گیاه از سلول های عصبی و جلوگیری از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری های عصبی ناشی از آن اشاره کرد.این گیاه از ابتلای شخص به پارکینسون ، آلزایمر ، بیماری های تشنجی ، و افسردگی جلوگیری می کند. با توجه به گستردگی بیماری های عصبی و نقش حفاظتی زعفران از سیستم عصبی ، می توان گفت زعفران به درمان بسیاری از بیماری های عصبی کمک شایانی می کند و در دنیای امروزه لقب دارو گیاهی هزاره سوم را به یدک می کشد.

saffron effect on lung

تاثیرات زعفران بر سیستم تنفسی و رادیکال های آزاد

رادیکال آزاد چیست ؟

شاید این کلمه را بارها و بارها شنیده باشید.رادیکال های آزاد واکنش دهنده های ناخواسته ای هستند در بدن تولید شده و به دلیل حالت ناپایداری که دارند با سلول های بدن واکنش می دهند و موجب تخریب و ازکارافتادگی سلول می شوند. یک بدن سالم می تواند در حالت عادی رادیکال های آزاد تولیدی بدن را خنثی کند. ولی عوامل بسیاری نظیر استرس ، آلودگی هوا ،الکل ، و دخانیات این کار را برای سیستم ایمنی بدن سخت تر می کند.و در نتیجه این آسیب ها فرد دچار مشکلات تنفسی نظیر آسم ، برونشیت و دیگر مشکلات عفونی و ریوی می شود. یکی از راههای مقابله با رادیکال های آزاد مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان می باشد. زعفران منبع غنی این ماده موثر و لازم در بدن می باشد. که با مصرف آن می توان از بروز بسیاری از مشکلات ریوی و عفونی جلوگیری کرد.

خواص زعفران برای اعصاب
READ
saffron effect on intestine

تاثیرات زعفران بر روده ها وجلوگیری از سرطان روده

بدون شک مهمترین عملکرد و خصوصیت گیاه دارویی زعفران چگونگی رفتار آن با سلول های سرطانی و مقابله با آنهاست .ساختار های تشکیل دهنده ی زعفران از جمله کروسین از تکثیر سلولی ،سلول های سرطانی جلوگیری می کند. هم چنین مرگ سلول های سرطانی را سرعت می بخشد. این کار موجب می شود که بدن بیمار فرصتی برای احیا شدن و مقابله با سرطان داشته باشد.این عملکرد مفید برای درمان بسیاری سرطان ها از جمله سرطان روده موثر می باشد.

تاثیرات زعفران بر براستخوان و مفاصل و درمان آرتریت

افرادی که در طول روز مجبور انجام کارهای سنگین و یا حرکات ورشی سخت می باشند.دچار آسیب های جدی خواهند شد .خون مردگی و تولید مقادیر زیادی از اسید لاکتیک در بافت های عضلانی این افراد از مهم ترین این آسیب ها می باشد. تجمع اسید لاکتیک در بافت های عضلانی موجب التهاب مفاصل و بروز بیماری آرتریت در شخص خواهد شد .این خطر بیشتر بیمارن و افراد کهنسال را تهدید می کند .همه ی ما می توانیم با مصرف مقدار مناسب از زعفران در برنامه غذایی خود هم از مبتلا شدن به این بیماری ها جلوگیری کنیم و از طرفی می توان به رشد و سلامت استخوان ها کمک کرد.

مقالات مرتبط

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + سیزده =